eTaşın ile Anahtar Teslim Taşınmaya Hazır Mısınız?
Güvenilir nakliyeciler ile ev ofis taşıma ve depolama artık çok kolay.
House

Ev Taşıma

Ofis Taşıma

log_Artboard 2 copy 4

Depolama

1. Adım
2. Adım
3. Adım
4. Adım
5. Adım

Ev Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

Kiracılar ve ev sahipleri için önemli ortak konulardan biri ev kira artışının nasıl hesaplandığıdır. Öncelikle kira artışının hesaplanması için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranları baz alınır daha sonra açıklanan enflasyon oranları ile tüketici fiyat endeksi yani TÜFE kira zammı da belli olur.

Bunu basit bir şekilde açıklamak gerekir ise; ödenen kira tutarını TÜİK tarafından açıklanan zam oranıyla çarpmak daha sonra çıkan sonucu 100’e bölmek kira artışının kolay bir şekilde hesaplanmasını sağlar. Başka bir hesaplama yolu ise internet üzerinden ‘’Kira Artış Oranı Hesaplama’’ yazarak çevrim içi veya ücretsiz sayfalardan yardım alarak hesaplama yapmaktır.

Kira Bedeli Neye Göre Artar, Kuralı Nedir?

Kira bedeli, kiracı ve ev sahibi arasında imzalanan sözleşmenin şartlarına bağlı olarak, TÜFE ve enflasyon oranlarına bağlıdır. Bunların dışında yasa gereği olarak Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre düzenlenir. Bu madde 18 Ocak 2019 tarihinde resmî gazetede yayımlanan ‘’TÜFE 12 Aylık Ortalama’’ olarak değiştirilmiştir. İş yerleri ve ofislerde ise 1 Temmuz 2020’de bir önceki kira yılındaki TÜFE’ye göre hesaplama yapılır.

Ofis kiralamak isteyenler için de en büyük uğraşlardan biri ise taşınmadır. Çoğu kişinin tercihleri arasında olan eTaşın ile ofis taşıma zahmetli bir durum olmaktan çıkıyor. Bir tek ofis için değil evden eve nakliyat konusunda da kiracıların tercihleri arasında yer alan eTaşın, güvenilir nakliye ve sunduğu birçok olanak nedeniyle ev taşıma işlemlerini sizin için kolaylaştırıyor. İster şehir içi evden eve nakliyat ister şehirler arası evden eve nakliyat işlemleriniz olsun eTaşın anahtar teslim taşımacılığı hizmetiyle her zaman yanınızda.

TÜFE 12 aylık ortalamayı kısaca özetlemek gerekirse; 2020 Ocak ayında 1 yıllık sözleşme yaptınız ve sözleşmeniz 2021 Ocak’ta sona erecek. 2020 Aralık’ta yeni kira sözleşmesinde 12 ayın TÜFE oranı yani 12 ay boyunca ödediğiniz kiraların ortalaması üzerinden kira zammınızı ev sahibiyle belirleyebilirsiniz.

Yasal Olmayan Tarafı Nedir?

Kira artışının hesaplanmasında yasal olmayan taraf ise ev sahibinin TÜFE 12 aylık ortalamasının üstünde bir kira talep edip, TÜİK enflasyon oranlarını baz almamasıdır. Başka bir yasal olmayan taraf ise kiracının kendi şahsi belirlediği artış oranı üzerinden ödeme yapmasıdır. Eğer bu oran TÜFE 12 aylık ortalamasının aşağısında ise ev sahibi kiracıyı icraya verebilir ve aradaki kira açığını talep edebilir.

Kiracının Hakları Nelerdir?

Kiracıların da ev sahiplerine karşı hakları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kiracı, ev sahibinin TÜFE 12 aylık ortalamasından daha yüksek kira talep etmesi durumunda bu kiraya itiraz etme hakkına sahiptir.
  • Ev sahibi kiracıdan, kira bedeli ve yan giderler dışında başka bir ödeme talep edemez.
  • Ev sahibinin haklı bir beyanı olmadan kiracı evden sözleşmesi bitmediği sürece çıkartılamaz.
  • Kiracı, kiraladığı eve taşındığı zaman evi temiz bulmalı, arızalı bir şeylerle karşılaşmamalıdır.  Bu ev sahibinin temel görevidir. Eğer kiracı böyle bir durumla karşılaşırsa ev sahibinin sorunu halletme yükümlülüğü vardır ya da kiracı kira parasında indirim talep edebilir.

Günümüzde maalesef bazı ev sahipleri bunu pek önemsemiyor ve bu durumlarda kira indirimi yapmıyor. Bu sebeple de kiracılar yeni ev arayışına giriyor ve taşınma sürecinde eTaşın’ı tercih edip anahtar teslim taşınma olanakları sayesinde çok rahat ediyorlar. eTaşın sayesinde siz de yeni evinizin temizlenmesiyle, elektrikçi hizmetiyle, kapı kilidinin değiştirilmesiyle ve beyaz eşya tesisat bağlama işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmadan taşının. eTaşın ile güvenilir nakliye ve anahtar teslim taşınma hizmeti için hemen teklif alın.

eTaşın Olarak Nasıl Çalışırız?

eTaşın ile taşınma süreciniz bir bütün olarak ele alınır. Nasıl mı?

Taşınma bilgilerinizi girin

Aşağı Ok

Almak istediğiniz ek hizmetleri seçin

Aşağı Ok

Size özel teklifi anında görün ve onaylayın

Müşteri Yorumları

eTaşın ile taşınma süreciniz bir bütün olarak ele alınır. Nasıl mı?

Kemal T.
Istanbul / Anadolu
İlk defa internet üzerinden evden eve nakliye hizmeti aldım. Eşyalarımın paketlenmesinden evimin temizliğine kadar her şey gayet güzeldi, hiçbir sorun yaşamadım. Eşim kapı kilidinin değişmesi konusunda hassastı. Site üzerinden bu hizmeti de satın almış olmamız bizi çok memnun etti. Her şey için teşekkürler.