eTaşın ile Anahtar Teslim Taşınmaya Hazır Mısınız?
Güvenilir nakliyeciler ile ev ofis taşıma ve depolama artık çok kolay.
House

Ev Taşıma

Ofis Taşıma

log_Artboard 2 copy 4

Depolama

1. Adım
2. Adım
3. Adım
4. Adım
5. Adım

Satın Alınacak Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ev değeri hesaplama konusu ev satın almak isteyen kişilerin en çok önem verdiği konularından biridir. Çünkü birçok emlak ofisi veya ev sahipleri evin değerinin üstünde fiyat sunduğu için müşteriler ev satın alma konusunda endişe duyuyorlar. Bu yüzden evin değer hesaplamasını bilen kişiler güven ile adım atabiliyorlar. Bunu anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse konut değeri hesaplama da birçok yöntem bulunur.

Bunlardan birkaçı şöyledir;

 • Benzer evler ile kıyas usulü hesaplama
 • Kira bedeline göre evin değerini hesaplama
 • Emlak danışanlarından yardım alarak hesaplama
 • Çevrim içi ve ücretsiz sitelerden hesaplama
 • Konut kredisi için ev ekspertiz değeri hesaplama  
 • Rayiç Bedeli hesaplama

Benzer Evler İle Kıyas Usulü Hesaplama

Alacağınız evin konumu yani evin baktığı cephe, merkezi konumu, yeni bina olması, ulaşım olanaklarının zengin olması, havuzu olması, manzaraya sahip olması gibi durumlar fiyatı etkileyen çok önemli faktörlerdir. Satın alacağınız evin özelliklerine benzer başka bir ev bularak fiyat kıyası yapabilirsiniz.

Kira Bedeline Göre Evin Değerini Hesaplama

En kolay yöntemlerden biri olan bu hesaplamayı yapmak için aylık kira bedellerini incelemek gerekmektedir. Satın alacağınız evin aylık kira bedeline göre yıllık ederini ve kazancınız olup olmayacağını hesaplamak iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emlak Danışanlarından Yardım Alarak Hesaplama

Satın alacağınız evin çevresinde emlak ofisi var ise evinize benzer özellikte olan başka evlerin fiyatlarını öğrenmeniz iyi olacaktır. Ancak gayrimenkul danışanları ve emlak danışanları evleri m2 usulü ile hesaplasa da emlak danışanları evin konumu, site içerisinde olup olmaması, yeni bina olması gibi özelliklerden ötürü fiyatta değişikliğe gidebilirler. Bu yüzden konut değeri hesaplama da gayrimenkul danışanlarından daha kesin sonuçlar almanız mümkündür.

Konut Kredisi İçin Ev Ekspertiz Değeri Hesaplama

Ev almak isteyenlerin çoğu konut kredisine başvurur. Banka müşterilere emlak ekspertiz değeri oluşturur ve bu işlemi yaparken değerleme uzmanı ile rapor hazırlar.

Süreç şu şekilde ilerler;

 • Konut kredisi başvurusu yapılır
 • Banka eksper ataması yapar
 • Eksper eve bakıp detaylı bir şekilde rapor hazırlar
 • Konutun fiyatı ortaya çıkar

Rayiç Bedeli Hesaplama

Rayiç bedeli, satın alacağınız gayrimenkulün güncel alım satım değerini belirtir. Satın alacağınız evin en düşük alım satım bedelini hesaplayarak evin değerini öğrenebilirsiniz. 

Bunun hesaplaması için ise öncelikle;

 • Satın almayı düşündüğünüz evin bölgesinde bulunan en az 3 evin rayiç bedeli ve m2 öğrenilmelidir.
 • Ardından rayiç bedeli ve m2’si öğrenilen bu 3 evin rayiç bedellerini toplanır. Aynı şekilde metrekareleri de toplanır ve toplam rayiç, toplam metrekareye bölünür.
 • Çıkan sonuç, rayiç bedeli belirlenmek istenen yani satın alacağınız evin metrekaresi ile çarpılır.
 • Son işlem sonucu çıkan sonuç metrekare başına çıkan rayiç bedelini ifade eder yani satın almak istenilen evin rayiç bedelini ifade eder.

Çevrim İçi Ve Ücretsiz Sitelerden Hesaplama

İnternette çoğu ekspertiz ve gayrimenkul siteleri mevcuttur, buralardan da müşteriler ev değerleri için hesaplama yapabilmektedirler.

eTaşın ise bu sancılı süreci atlattıktan sonra yanınızda olur ve sizi hiç yormadan anahtar teslim taşımacılığı ile rahatça taşınmanızı sağlar. Size sadece istenilen bilgileri vermek ve arkanıza yaslanmak kalır. eTaşın ile anahtar teslim taşımacılığın keyfini sürmek için şimdi teklif alın!

eTaşın Olarak Nasıl Çalışırız?

eTaşın ile taşınma süreciniz bir bütün olarak ele alınır. Nasıl mı?

Taşınma bilgilerinizi girin

Aşağı Ok

Almak istediğiniz ek hizmetleri seçin

Aşağı Ok

Size özel teklifi anında görün ve onaylayın

Müşteri Yorumları

eTaşın ile taşınma süreciniz bir bütün olarak ele alınır. Nasıl mı?

Kemal T.
Istanbul / Anadolu
İlk defa internet üzerinden evden eve nakliye hizmeti aldım. Eşyalarımın paketlenmesinden evimin temizliğine kadar her şey gayet güzeldi, hiçbir sorun yaşamadım. Eşim kapı kilidinin değişmesi konusunda hassastı. Site üzerinden bu hizmeti de satın almış olmamız bizi çok memnun etti. Her şey için teşekkürler.